Odporúčame
4.3K views | +2 today
Follow
Your new post is loading...
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Záhady mravčeka Filipa - Gabriela Spustová Izakovičová

Záhady mravčeka Filipa - Gabriela Spustová Izakovičová | Odporúčame | Scoop.it

Milí tretiaci!
Záhady mravčeka Filipa sú vyhradené práve pre vás. Veríme, že sa už tešíte na prvé sväté prijímanie.
V tejto knižke sa zoznámite s Ľubkou, jej bračekom Miškom a mravčekom Filipom, ktorý všeličomu nerozumie. S vašou pomocou však iste nájde odpovede na všetky svoje otázky. Čaká na vaše odpovede a obrázky, aby porozumel všetkým tým záhadám, aby sa aj on mohol tešiť s Ľubkou, Miškom a s vami na ten veľký deň, keď po prvýkrát prijmete Pána Ježiša v Eucharistii.

vyveska's insight:

Milí tretiaci!
Záhady mravčeka Filipa sú vyhradené práve pre vás. Veríme, že sa už tešíte na prvé sväté prijímanie.
V tejto knižke sa zoznámite s Ľubkou, jej bračekom Miškom a mravčekom Filipom, ktorý všeličomu nerozumie. S vašou pomocou však iste nájde odpovede na všetky svoje otázky. Čaká na vaše odpovede a obrázky, aby porozumel všetkým tým záhadám, aby sa aj on mohol tešiť s Ľubkou, Miškom a s vami na ten veľký deň, keď po prvýkrát prijmete Pána Ježiša v Eucharistii.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Našli sme Ježiša - Olgierd Nassalski, Renata Krześniak

Našli sme Ježiša - Olgierd Nassalski, Renata Krześniak | Odporúčame | Scoop.it

Hrdinovia knihy sú súrodenci Emka a Jakub. Jakub sa pripravuje na prvé sväté prijímanie, Emka je o rok mladšia. V jednotlivých príbehoch sa malí čitatelia s nimi zoznámia. Spoznajú ich život v rodine, škole či v kostole; ako riešili napr. lakomstvo, strach, súcit, pomoc spolužiakovi či chorej babičke a mnohé ďalšie situácie. Prežijú s nimi Vianoce, Veľkú noc i prípravu na prvú spoveď a prvé sväté prijímanie.

vyveska's insight:

Primerané texty s náboženským obsahom sa môžu hlboko vryť do čistých detských srdiečok a pomôcť im nájsť Ježiša v ich každodennom živote.
Kniha poskytne rodičom, kňazom i katechétom námety pre dobrú náboženskú výchovu detí od 5 do 10 rokov.
Pre deti, ktoré už vedia čítať, to bude napínavé čítanie doplnené zážitkom z krásnych ilustrácií.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Buď, kde si - Štěpán Smolen

Buď, kde si - Štěpán Smolen | Odporúčame | Scoop.it

Fantazijný a súčasne humorný príbeh o hľadaní stálosti v nestálej dobe. Skáčeme z miesta na miesto, zo vzťahu do vzťahu, z webu na web. V knižnom príbehu sa aj študent teológie necháva uniesť prúdom, až pokým nestretne záhadného starca, ktorý sa mu stane samozvaným sprievodcom na ceste. Nepripravený, ešte v pyžame a so zubnou kefkou v ruke je nútený podniknúť výpravu naprieč storočiami a kontinentmi až k púštnym otcom na Saharu, ale predovšetkým do vlastného vnútra. 

vyveska's insight:

Táto pútavá kniha od Štěpána Smolena vychádza zo života púštnych otcov ako obstáť v tomto nestálom svete a pritom zostať  na tom mieste, kde je človek povolaný k práci, k vzťahom v rodine či k službe. Pritom ponúka priestor na zamyslenie:

Do akej miery opustiť tento svet, aby človek našiel stálosť? Vymeniť prácu? Rozísť sa? Odísť zo sociálnych sietí?

Štěpán Smoleň a jeho knižka dávajú možno až šokujúcu odpoveď: Nech ti to ani nenapadne! Buď, kde si. Zostaň s tými, s ktorými si. Rob to, čo máš.

 

"Viac ako vekom informácií alebo internetu je naša doba vekom nestálosti: nestálosti myšlienok, miest, vzťahov a životných ciest." Pavol Rábara /redaktor konzervatívneho denníka 

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Slovenská mučeníčka Veronika Theresia Rácková - Paula Rácková - Mrázová

Slovenská mučeníčka Veronika Theresia Rácková - Paula Rácková - Mrázová | Odporúčame | Scoop.it

2. vydanie v r.2019 - na počesť tretieho Roku kresťanskej kultúry 2020. Jeho garantom je Konferencia biskupov Slovenska - Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru.

Do druhej polovice života už vykročila rozhodnutá a pripravená. Ako rehoľná sestra, lekárka a misionárka pôsobila v jedenástich krajinách sveta. Svojich zverencov, priateľov i pacientov v najbiednejších afrických štátoch liečila dobrovoľne a nezištne - fyzicky i psychicky. Riskovala svoje zdravie, pohodu, svoj život. Šesť rokov vydržala zdieľať osud biednych a trpiacich aj vo vojnou ničenom Južnom Súdáne, kým útok ozbrojencov nesiahol na jej život pri výkone povolania lekárky - zachraňujúcej aj o polnoci životy svojich pacientov - matiek i ich rodiacich sa detí.

vyveska's insight:

Veronika Rácková prežila prvú polovicu svojho 58-ročného života ako veselé, pracovité a všestranne nadané dieťa so smelými plánmi do budúcnosti, so srdcom zapáleným láskou k Bohu i k ľuďom. Neznášanlivosť kmeňov Afriky, vojnové útrapy a jej snaha pomáhať a zachraňovať životy urobili z nej v máji 2016 mučeníčku.

Zostane symbolom zasvätenosti Božej láske, obetavosti voči trpiacim, iskierkou na ceste k oslobodeniu ľudstva od nenávisti, zloby a násilia.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Všetko tvorím nové - John Eldredge

Všetko tvorím nové - John Eldredge | Odporúčame | Scoop.it

To, ako si predstavujete svoju budúcnosť, viac ako čokoľvek iné ovplyvní vašu súčasnú skúsenosť. Keby ste vedeli, že Boh obnoví váš život a všetko, čo ste v ňom milovali, keby ste verili, že k vám prichádza veľké a žiarivé dobro – nie vo vágnom nebi, ale priamo tu na tejto zemi – mali by ste nádej, ktorá by vám bola oporou, „istou a pevnou kotvou duše“ (Hebr 6, 19 ), záchranným lanom siahajúcim pomedzi všetko vonkajšie priamo do Božej prítomnosti.

vyveska's insight:

John Eldredge, ktorého diela sú v rebríčku denníka New York Times bestsellermi, ponúka čitateľom v knihe Všetko tvorím nové, úchvatný pohľad na Boží prísľub nového neba a novej zeme.

 

Táto prevratná kniha o našej budúcnosti sa odvíja od skutočnosti, že podľa Biblie nebo nie je naším večným domovom – je ním nová zem. Ako hovorí Ježiš v Evanjeliu podľa Matúša, nasledujúca kapitola nášho príbehu sa začína „obnovením sveta“, čím myslí zem, ktorú milujeme v celej jej kráse, nás samých a veci, ktoré obohacujú život: hudbu, umenie, jedlo, smiech a všetko, čo je nám milé a blízke. Všetko sa obnoví „pri obnovení sveta“. 

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

7 tajomstiev Božieho milosrdenstva - Vinny Flynn

7 tajomstiev Božieho milosrdenstva - Vinny Flynn | Odporúčame | Scoop.it

V roku 2000 pápež Ján Pavol II. kanonizoval veľkú vizionárku 20. storočia sestru Faustínu Kowalskú a ustanovil, že prvá nedeľa po Veľkej noci sa bude každoročne sláviť ako Nedeľa Božieho milosrdenstva. V roku 2006 pápež Benedikt XVI. zdôraznil, že „úcta k Božiemu milosrdenstvu nie je len sekundárnou pobožnosťou, ale neoddeliteľnou súčasťou kresťanskej viery a modlitby“. Pápež František vyhlásil mimoriadny Jubilejný rok Božieho milosrdenstva, ktorý sa začal sláviť 8. decembra 2015. Všetci traja pápeži jasne vyjadrili, že Božie milosrdenstvo patrí k podstate kresťanskej viery, a táto kniha odhaľuje prečo.

Vinny Flynn je výkonný riaditeľ MercySong Ministries of Healing (služby uzdravovania). Je nadaný hudobník, prednášateľ a spisovateľ. Vďaka prednáškam o Božom milosrdenstve, sviatostiach a Otcovej láske sa stal obľúbeným hosťom na farských misiách, konferenciách a duchovných cvičeniach.

vyveska's insight:

Prostredníctvom knihy 7 tajomstiev Božieho milosrdenstva nám autor ukazuje, že uctievanie Božieho milosrdenstva nie je len ďalšou súkromnou pobožnosťou. Pochopiť ho a vstúpiť do jeho hĺbky je kľúčovým okamihom duchovného života každého človeka.

 

Autor nám dáva pozvanie na cestu, aby milosrdenstvo mohlo premeniť aj náš život. Všetko sa môže stať zmysluplnejším, silnejším a vitálnejším, keď skutočne prijmeme dar Božieho milosrdenstva – pretekajúcu lásku Najsvätejšej Trojice.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Cesta domov - Laura Frantz

Cesta domov - Laura Frantz | Odporúčame | Scoop.it

Mladá žena stojí na križovatke dvoch ciest a pred ňou je neznáma budúcnosť.

Pod perom Laury Frantzovej pred nami ožíva Pensylvánia päťdesiatych rokov 19. storočia a príbeh o strate, láske a vernosti.

O autorke:
LAURA FRANTZ je úspešná spisovateľka a dvojnásobná finalistka v ocenení Carol Awards. Je rodená Kentučanka, ale so svojím manželom a dvomi synmi žije v hmlistých lesoch Washingtonu. Popri pletení, varení, záhradkárstve a dlhých prechádzkach rada komunikuje so svojimi čitateľkami na www.laurafrantz.net.

vyveska's insight:

Rowena „Wren“ Ballantyneová žila od malička v Kentucky a o veľkom dome a veľkom bohatstve jej starého otca v Pensylvánii sa u nich veľa nehovorilo. Keď jej otec dostane list, v ktorom ho rodina volá späť, Wren ide s ním a čoskoro sa ocitne v úplne novom svete. Sú tam príbuzní, ktorých nikdy nestretla, tance, ktoré sa nikdy neučila, a hoci si myslela, že svojho otca pozná, zistí, že má aj inú stránku.

V snahe zapadnúť sa spriatelí s Jamesom Sackettom, najlepším lodivodom Ballantyneovskej spoločnosti. Ani s jeho pomocou sa však medzi smotánkou necíti dobre. Vydá sa teda vlastnou cestou... do nebezpečenstva?

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Poklad Milovanej Princeznej - Sheri Rose Shepherd

Poklad Milovanej Princeznej - Sheri Rose Shepherd | Odporúčame | Scoop.it

Posolstvo kníh od Sheri Rose zasiahlo najtajnejšie komnaty sŕdc mnohých žien na Slovensku. Prinášame vám knihu Poklad Milovanej Princeznej v ktorej postupne môžte objaviť drahokamy, ktoré má pre vás pripravené Kráľ. To, ako sa pozeráš sama na seba a ako sama seba vnímaš, nikdy nezmení bezpodmienečnú Božiu lásku k tebe. Pre neho si drahocenný poklad. 

vyveska's insight:

Náš Nebeský Otec túži byť blízko pri tebe. V tých chvíľach, keď sa bojíš odovzdať svoje srdce do jeho rúk, otvor Poklad Milovanej Princeznej – je to nádherná kolekcia listov od tvojho Kráľa, vzorka drahokamov, v ktorej sa zrkadlí jeho úžasná láska. Počas úplne nových stretnutí s jediným, ktorý ťa vrúcne miluje, odhaľ bohatstvo, aké máš v Kristovi, nadýchaj sa Otcovej nekončiacej lásky a raduj sa z jeho pokladov pravdy.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Boh Otec - Dave Patty

Boh Otec - Dave Patty | Odporúčame | Scoop.it

POZNAJ BOHA AKO SVOJHO OTCA

Boh sám seba označuje rôznymi menami. Jedno z nich je prekvapivo osobné: Otec. To je úžasné... a zároveň problematické. Nemáme totiž iného Ježiša alebo Ducha svätého. Máme ale iného otca a skúsenosť s ním má vplyv na to, ako chápeme Boha. To môže mať vážne následky.

Kľúčové posolstvo nielen pre mladú generáciu, ktorú mnohí sociológovia nazývajú ako tzv. „generáciu bez otcov“. Správne pochopenie a spoznanie Boha ako dobrého a milujúceho Otca je kľúčom k zdravej identite, uzdraveniu a budúcnosti nášho národa. Vlado Žák, B.A, pastor zboru AC Otcov Dom Bratislava

Dave Patty je zakladateľom a riaditeľom Josiah Venture. Táto misijná organizácia sa snaží o to, aby boli ľudia premenení evanjeliom, a vychováva novú generáciu vedúcich v strednej a východnej Európe. Dave je tiež len zakladateľom Kresťanskej akadémie mladých v ČR a spolupracovníkov Tréningového Centra Kompas. S manželkou Connie žije vo Frýdlante nad Ostravicí.

vyveska's insight:

Pokrivený obraz Otca ti môže znemožniť prístup ku kľúčovým zdrojom, ktoré nám ponúka. Dave Patty ti ukáže, aké kroky môžeš urobiť k tomu, aby si zakúsil hlbokú premenu a mohol čerpať zo zdrojov, ktoré ti Boh Otec ponúka.

 

"Vzácny človek a učiteľ Božieho slova Dave Patty prináša vo svojej knihe posolstvo o Bohu, ktorý je naším milujúcim Otcom. Téma Božieho otcovstva je veľmi dôležitá pre súčasné slovenské prostredie." Mgr. Marián Kaňuch, PhD., evanjelický farár Žilina a senior Turčianskeho seniorátu

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Ako potešiť spovedníka - Aleš Opatrný

Ako potešiť spovedníka - Aleš Opatrný | Odporúčame | Scoop.it

Aleš Opatrný (* 1944), kňaz Pražskej arcidiecézy a zakladateľ Pastoračného strediska pri PA, je známy aj na Slovensku ako vyhľadávaný prednášajúci a exercitátor. 

Ak totiž človek stavia odpustenie predovšetkým na vlastných činoch, neuverí, že pre odpustenie musí niečo urobiť predovšetkým Boh. Ak má človek dojem, že si musí odpustenie zaslúžiť, že Božie odpustenie bude možné až ako odpoveď na jeho rozsiahle skutky kajúcnosti, neberie vážne Kristovo spasiteľské dielo a nepodmienenosť Božej lásky. Na druhej strane, ak je presvedčený, že viny sú pre Boha úplne nezaujímavé, že on sa má iba „kúpať v mori Božej lásky“, potom neberie vážne neúplatné Božie rozlišovanie dobra a zla, nepochopí význam pokánia ani veľkosť a cenu Ježišovej záchrany.

Nesprávna prax kajúcnosti sa začína tam, kde sa v živote človeka celá záležitosť zmierenia s Bohom redukuje na vykonanie spovede. Napriek tomu, že jedným z najdôležitejších obsahov života veriaceho kresťana má byť vedomie lásky a zodpovednosti, ktoré je narušené hriechom a napravuje sa ľútosťou a odpustením, teda zmierením, je toto všetko pri nesprávnej praxi kajúcnosti obmedzené na pomerne neosobne vykonávaný rituál. V ňom je vzťah nahrádzaný nepatričným zveličovaním. V takejto praxi kajúcnosti síce sviatosť zmierenie obsahuje vyznanie hriechov, občas formálnu ľútosť (niekedy iba v podobe bezmyšlienkovite odriekaného naučeného textu), rozhrešenie a skutok kajúcnosti, často mylne chápaný ako „pokuta“ za hriechy. Ale osobné stretnutie so živým odpúšťajúcim Bohom dotyčná osoba vôbec nevníma. Preto takáto prax nemôže podporovať rast lásky a dôvery medzi človekom a Bohom.

vyveska's insight:

Ako vynikajúci a triezvy znalec človeka, aj v tejto knižke autor upriamuje pozornosť čitateľa na to, čo je v sviatosti zmierenia podstatné. Búra falošné prístupy k spovedi, prináša nové spovedné zrkadlá a usiluje sa poukázať na to, že spoveď má byť predovšetkým stretnutím s odpúšťajúcim a uzdravujúcim Bohom.

 

Ukážka z knihy
Čo prekáža viere v odpustenie
Po psychologickej stránke môže blokovať vieru v Božie odpustenie nedostatok skúseností s ľudským odpúšťaním alebo aj sklamanie v tejto oblasti. Podobne môže pôsobiť silná neláska k sebe samému, keď človek nedokáže uveriť, že je „milovania hodný“, a to ani Bohom. V neposlednom rade prekáža viere v odpustenie nesprávna teológia alebo zlá prax kajúcnosti.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Neboj se vrátit domů - Aleš Palán , Marie Svatošová

Neboj se vrátit domů - Aleš Palán , Marie Svatošová | Odporúčame | Scoop.it

Právě Svatošová před lety přišla s myšlenkami hospicové paliativní péče. Byla to ona, kdo v Červeném Kostelci iniciovala první český hospic. A je to stále ona, kdo neúnavně jezdí po republice s hospicovými přednáškami a je rádkyní hospicům nově vznikajícím. Marie Svatošová v knize mluví také o své rodině, studiu medicíny, vlivu, jaký na ni měl P. Ladislav Kubíček či o svém trapistickém fan clubu.
V mnoha hospicích najdeme citát: „Našim cílem je naplnit dny životem, nikoliv život dny.“ Autorka tohoto výroku Marie Svatošová dokázala životem naplnit celý svůj život. A nejen životem, také smyslem a neokázalou službou.
„Nikdy bych nečekal, že by se o smrti dalo mluvit pozitivně. Paní doktorka Svatošová to dokáže. Nechci říct, že se po rozhovoru s ní budete na smrt těšit, ale nebudete se jí tolik bát,“ říká k obsahu knihy herec a moderátor Marek Eben. „Nicméně přeji všem pevné zdraví,“ dodává.

vyveska's insight:

Co se stane, pokud pacientovi o jeho zdravotním stavu dlouhodobě lžeme? Má vážná choroba nějaký smysl? A proč umírající nezabíjet, jak si přejí zastánci eutanázie, ale naopak respektovat jejich život až do přirozeného konce a být jim nablízku? Nejen o těchto věcech hovoří v knize rozhovorů Neboj se vrátit domů zakladatelka hospicového hnutí v ČR Marie Svatošová. Rozhovor s ní vede spisovatel a novinář Aleš Palán.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Malé kroky / Lúč - Chiara Corbella Petrillo

Malé kroky / Lúč - Chiara Corbella Petrillo | Odporúčame | Scoop.it

Mnohí ste si prečítali knihu Chiara Corbella Petrillo – Narodili sme sa a už nikdy nezomrieme, a tak Chiaru už poznáte.

Život a umieranie Chiary sú zdrojom obrovského povzbudenia k prehĺbeniu viery, dodávajú silu prekonávať úskalia vlastného utrpenia, poukazujú na jeho zmysel a dodávajú nádej.

vyveska's insight:

Nová kniha obsahuje svedectvá tých, ktorí Chiaru sprevádzali v posledných rokoch jej života. Odzneli na stretnutí v roku 2013 v Assisi asi pred tisícdvesto poslucháčmi. Ich výpovede sú autentické, úprimné, literárne neupravené.

 

Podobne ako evanjelisti, tak aj príbuzní a priatelia hovorili približne o tých istých skutočnostiach, no každý podľa toho, ako ich osobne vnímal, podľa vzťahu a spomienok, ktoré mal s Chiarou. Spomienky plné lásky sa navzájom prepletali a ukázali Chiaru v jej najhlbšej podstate: ako pokornú Božiu dcéru.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Vyrovnanosť a pokoj - Jim McManus, Stephanie Thorntonová

Vyrovnanosť a pokoj - Jim McManus, Stephanie Thorntonová | Odporúčame | Scoop.it

Táto kniha pomôže každému – veriacemu aj neveriacemu –, kto sa ocitol v pokročilom veku a nevie si s tým poradiť. A tiež každému, kto chce pochopiť, čím prechádzajú jeho milovaní v procese starnutia.

Jim McManus,
je kňaz, redemptorista, rektor Centra spirituality Panny Márie v Perthe v Škótsku. Posledných tridsať rokov pôsobí v diele duchovnej obnovy ako kazateľ počas duchovných cvičení a misií, vedie kurzy duchovnej obnovy, workshopy a semináre o službe uzdravovania. Je autorom množstva kníh. V slovenčine vyšli jeho knihy Uzdravujúca moc sviatostí a Odpustenie (spoluautorka Stephanie Thornton).

Dr. Stephanie Thornton C. Psychol AFBPsS 
je psychologička s tridsaťročnou praxou skúmania ľudskej mysle a porozumenia, hodnôt, postojov a emócií. Publikovala množstvo kníh a článkov. Keď viedla Katedru psychológie na Sussexskej univerzite, obrátila sa na katolícku vieru. V súčasnosti je už na dôchodku.

vyveska's insight:

Autori ponúkajú poctivý pohľad na všetky aspekty pokročilého veku a ukazujú, že v tomto prípade vôbec nejde o stratu času, ale že strata zdravia, mladíckeho elánu, práce, ktorá bývala podstatou našej identity, strata tých, ktorých sme mali radi, a možno aj strata mentálnych schopností nám vytvárajú čas pre najúžasnejší Boží dar, ktorým je skutočný vnútorný rast. 

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Keď sa žena modlí - Kathleen Beckman

Keď sa žena modlí - Kathleen Beckman | Odporúčame | Scoop.it

Prichádza kniha, ktorá inšpiruje nový príliv modlitieb za uzdravenie a svätosť. Táto dobre načasovaná publikácia ohlasuje radosť z modlitby a bohatstvo milostí, ktoré sú zverené modliacim sa ženám.

Kathleen Beckman, spoluzakladateľka Nadácie modlitieb za kňazov (Foundation of Prayer for Priests), zdôrazňuje podstatu modlitby, najmä na príklade Božej Matky, a delí sa s nami o svoj príbeh, keď sedela zranená a ochromená pred Eucharistiou až do momentu, keď bola zapálená Božou láskou.

Johnnette Benkovic je zakladateľkou a riaditeľkou televízneho programu Women of Gracena stanici EWTN. V úchvatnom vysvetlení príbehu stretnutia Samaritánky s Ježišom pri studni sa osobne prihovára ženskému srdcu a odhaľuje, ako iba Ježiš dokáže dokonale naplniť najhlbšiu potrebu ženy milovať a byť milovaná.

Ronda Chervin, Ph.D., je doktorkou filozofie na univerzite Holy Apostles College and Seminary v meste Cromwell v Connecticute. Rozpráva nám výnimočný príbeh o tom, ako sa napriek tomu, že ju vychovali neveriaci rodičia, stala horlivou katolíčkou a vytrvala, dokonca aj keď niesla nepredstaviteľne ťažký kríž samovraždy vlastného syna.

Pia de Solenni, Ph.D., prodekanka na Augustine Institute, uvádza do praxe svoje teologické skúsenosti a upriamuje našu pozornosť na Sväté písmo a učenie Cirkvi. Delí sa o svoju skúsenosť jedinej dcéry v rodine samých synov, aby nám ukázala, čo modlitba ženy skutočne znamená.

Mary Healy, S.T.D., profesorka Svätého písma v seminári Sacred Heart Major Seminary v Detroite, nám opisuje svoje obrátenie po tom, čo strávila takmer celú noc na adorácii. Vysvetľuje, ako modlitba chvály slúži ako základ jej vlastnej modlitby.

vyveska's insight:

Skrze dojímavé osobné príbehy a učenie Cirkvi oslavuje jedenásť katolíckych žien mariánske povolanie žiť život hlbokej modlitby a činov. Môžete ju využiť na osobné obohatenie či v rámci skupinových duchovných obnov, pretože každá kapitola sa končí duchovnými zamysleniami „Uvažuj, uplatňuj, modli sa“ a „Múdrosťou svätých žien“. V jednotlivých kapitolách jedenásť žien nádherne podčiarkuje význam Eucharistie, Svätého písma a osobu Božej Matky.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Začni otázkou prečo - Simon Sinek

Začni otázkou prečo - Simon Sinek | Odporúčame | Scoop.it

V roku 2009 začal Simon Sinek (*1973) aktivity, ktoré pomohli ľuďom hľadať inšpirácie pre svoju prácu, inšpirovať svojich kolegov a v neposlednej rade aj zákazníkov. 
Ľudia ako Martin Luther King, Steve Jobs, bratia Wrightovci mali len málo spoločného, no všetci začínali otázkou „prečo?“ Uvedomili si, že ľudia nebudú kupovať produkt, službu či nápad, kým nespoznajú konkrétne „PREČO“, ktoré za nim stojí.

Vychádzajúc zo širokej škály príbehov z reálneho života, Simon Sinek spája jasnú predstavu o tom, čo naozaj znamená viesť a inšpirovať. Povzbudzuje k aktivite odvážnych: „Staňte sa lídrom, ktorý druhých inšpiruje myslieť a konať.“

vyveska's insight:

Zmysluplné myšlienky Simona Sineka oslovili milióny ľudí a jeho TED prednáška Začni otázkou prečo sa stala tretím najpopulárnejším videom všetkých čias. Simon Sinek svoje úvahy začína zasadnými otázkami:
Prečo sú niekorí ľudia či organizácie inovatívnejšie a vplyvnejšie ako ostatné?
Prečo sú niektorí vedúci lojálnejší voči zamestancom i zákazníkom?
Prečo – aj medzi úspešnými - je len málokto schopný zopakovať svoj úspech znova a znova?

 

Táto kniha je pre každého, kto chce správne inšpirovať sám seba i ostatných.

 

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Bakhita rozpráva svoj príbeh - Mária Luisa Dagnino

Bakhita rozpráva svoj príbeh - Mária Luisa Dagnino | Odporúčame | Scoop.it

Životopis sv. Bakhity vyrozprávaný jej vlastnými slovami. Bakhita (1869 – 1947) pochádza zo Sudánu a ako 9- ročnú ju uniesli obchodníci s otrokmi. Prežila 12 rokov v otroctve. Oslobodená z fyzického zotročenia našla pravé vykúpenie v stretnutí s Kristom a jeho Cirkvou.  Deň jej spomienky ustanovil Sv. otec František za Svetový deň modlitieb a pripomienky boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Úvod napísal prof. Róbert Letz. 

vyveska's insight:

Príklad svätice našich čias nám môže v istom zmysle ukázať, čo znamená prvý raz a skutočne stretnúť toho Boha. Myslím na Afričanku Jozefínu Bakhitu, svätorečenú pápežom Jánom Pavlom II. Narodila sa približne v roku 1869 v sudánskom Dárfúre.

Keď mala deväť rokov, uniesli ju priekupníci s otrokmi, bola krvavo dopichaná a päťkrát predaná na trhoch v Sudáne. Napokon sa ako otrokyňa ocitla v službe matky a manželky istého generála, kde bola denne do krvi bičovaná, z čoho jej na celý život zostalo 144 jaziev. Nakoniec ju kúpil taliansky obchodník pre talianskeho konzula Callista Legnaniho.  (Encyklika Spe salvi, pápež Benedikt XVI.)

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Mária z Nazareta - František Trstenský

Mária z Nazareta - František Trstenský | Odporúčame | Scoop.it

Mária nie je žiadnou konkurenciou Krista. Keď Boží Syn na kríži odovzdal svoju matku milovanému učeníkovi, odovzdal ju aj nám preto, aby nám bola blízka, aby aj on nám bol v nej blízky. Mária, pokorná Pánova služobnica, panna, Jozefova manželka. 

František Trstenský (1973) pochádza z Tvrdošína V na Orave. Je kňazom Spišskej diecézy. V Jeruzaleme absolvoval biblické štúdia (2000-2004). Ako vysokoškolský profesor prednáša Nový zákon a biblickú gréčtinu na Teologickom inštitúte v Spišskej Kapitule  - Spišskom Podhradí. Odbornej i laickej verejnosti je známy početnými publikáciami s biblickým zameraním.

vyveska's insight:

Božia matka, žena viery, prvá učeníčka Krista, spoločnica apoštolov, bola vždy v Cirkvi uctievaná ako vzor, s ktorým sa môže a má stotožniť každý veriaci. Publikácia približuje tie texty Svätého písma, ktoré rozprávajú o úlohe Ježišovej matky v dejinách spásy. Autor chce ňou prispieť k obnove mariánskej úcty medzi veriacimi predovšetkým v jej liturgických a pastoračných prejavoch.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Ďakujem, že si - Pavol Hudák

Ďakujem, že si - Pavol Hudák | Odporúčame | Scoop.it

Dnešným mladým ľuďom treba odovzdať skutočnosť o ľudskej láske v ich reči, aby si mohli vo chvíľach skúšky uvedomiť nesprávne smerovanie vzťahu, prípadne nájsť si taký vzťah, ktorý im neprinesie sklamanie.

vyveska's insight:

Autor v tejto knihe chce odovzdať to, čo mu cez množstvo životných príbehov umožnil spoznať Boh. Témy o citoch, o citovej nezrelosti aj zrelosti, o komplexoch a ako porozumieť rodičom, čo robí ženu ženou a muža mužom, o láske mladých, ale aj o snúbeneckej a manželskej láske a nesmierny poklad ukrytý v zážitkoch vašich rovesníkov…
To všetko vás čaká, keď len trochu budete chcieť úprimne kráčať po ceste lásky.

Kniha je výborným darčekom pre mladých vo veku 12-18 rokov.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Múdrosť kríža (2. vydanie) - Marián Sivoň

Múdrosť kríža (2. vydanie) - Marián Sivoň | Odporúčame | Scoop.it

Veľký pôst je v prvom rade darom, lebo je milostivým časom.

Z Božej strany je časom Božej trpezlivosti so mnou, z mojej strany cestou obrátenia sa k nemu. Je kráčaním Boha ku mne a mňa k nemu, ideme si v ústrety. 

Práve naopak, robme na sebe násilie, aby sme sa zbavili všetkého, čo je prekážkou na ceste medzi nami a Bohom.

vyveska's insight:

Obrátenie by teda nemalo zostať len pri nejakých vonkajších skutkoch, ale malo by sa dotknúť hlbín nášho
srdca. „Srdcia si roztrhnite, nie šaty“, vyzýva nás prorok Joel. Roztrhni svoje srdce, roztvor ho, aby doň vstúpil mocný Boh. Konať pokánie to nie je len o tom, že my konáme nejaké skutky, to je viac o tom, že dovolíme Bohu,aby vstúpil do nášho života a konal. Že sa mu otvoríme a necháme ho, aby nás premenil. Samozrejme, že to neznamená, že nemáme konať.

 

Múdrosť kríža ponúka na každý deň úryvok z Božieho slova, myšlienku zo života svätca a meditáciu k Božiemu slovu.

Kniha slúži ako sprievodca na 40 dní pôstom, ktorej autorom je katolícky kňaz Marián Sivoň.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Uzdravujúci pôst duše - Ken Kniepmann

Uzdravujúci pôst duše - Ken Kniepmann | Odporúčame | Scoop.it

Nadväzujúc na účinné duchovné uzdravenie predstavené v knihe Uzdravený mocou Ježiša (autor Bob Schuchts) táto kniha pozýva k obratu od tradičného pôstu ako „vzdám sa čokolády“ k zrieknutiu sa svojho hriechu. Denné pôstne zamyslenia, ktoré v nej nájdete, odhaľujú psychologické a duchovné korene hriechu a sú jedinečným nástrojom vnútorného pôstu.

Kniha je rozdelená na sedem týždňov, v rámci ktorých je vysvetlené, ako sa postiť od siedmich hlavných hriechov, ako prekonávať hriešne zlozvyky a namiesto nich získať čnostné návyky. Pôstne obdobie je ideálnym časom na identifikáciu „slepých duchovných miest“ – nerozpoznaných emocionálnych rán a falošných istôt, ktoré bránia v modlitbe a v uctievaní Boha.


Ak sa vydáme na 40-dňovú cestu Uzdravujúceho pôstu duše, budeme pravdivejšie vnímať hriech a emocionálne rany, ktoré spôsobuje. Vyzbrojme sa konkrétnymi a praktickými prostriedkami na odstránenie týchto prekážok. Modlime sa s vierou o uzdravenie svojich duší!

vyveska's insight:

Počas každého týždňa autor Ken Kniepmann vedie otvorený rozhovor o jednom zo smrteľných hriechov (pýcha, lakomstvo, závisť, hnev, smilstvo, obžerstvo, lenivosť) a o zodpovedajúcich čnostiach (pokora, štedrosť, láskavosť, trpezlivosť, cudnosť, zdržanlivosť, usilovnosť). Ukáže, ako sa tieto hriechy prejavujú v zmýšľaní a následne aj v skutkoch každodenného života. Učí, ako deň za dňom odmietať hriech a jeho prejavy, a sprevádza až k rozhodnutiu prijať do svojho života čnosť – opak hriechu.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Mesiac svätého Jozefa - Jozef Straka

Mesiac svätého Jozefa - Jozef Straka | Odporúčame | Scoop.it

Kniha Mesiac svätého Jozefa obsahuje 31 rozjímaní o živote, cnostiach a ochrane svätého Jozefa na každý deň v mesiaci marec.
Súčasťou knihy sú aj modlitby a piesne pre súkromnú pobožnosť.

vyveska's insight:

Kniha Mesiac svätého Jozefa obsahuje 31 rozjímaní o živote, cnostiach a ochrane svätého Jozefa na každý deň v mesiaci marec. Súčasťou knihy sú aj modlitby a piesne pre súkromnú pobožnosť.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Svätý Jozef – Zrkadlo pokory a poslušnosti

Svätý Jozef – Zrkadlo pokory a poslušnosti | Odporúčame | Scoop.it

„Čo mal svätý Jozef v Nazarete, máme my v Najsvätejšej sviatosti. Je tam Pán Ježiš, ktorého naše oči nevidia. Svätý Jozef je najlepšou bránou do Ježišovho Srdca, lebo Pán Ježiš i Panna Mária mu chcú odmeniť to, že sa pre nich celé roky obetoval, ich najväčšou radosťou je plniť priania svätého Jozefa.“
Svätý Julián Eymard

vyveska's insight:

Svätý Jozef si zasluhuje, aby bol v súčasnosti viac poznávaný, milovaný, uctievaný a nasledovaný. To je cieľom tejto zbierky modlitieb i príkladov, ako zmýšľali o svätom Jozefovi pápeži a svätí. Je pozvaním nachádzať si každý deň čas na modlitbu k tomuto po Panne Márii najväčšiemu svätcovi.

 

Brožúrka obsahuje žalmy, hymny a modlitby ku cti svätého Jozefa; vyjadrenia pápežov o živote sv. Jozefa a krátku prílohu o sv. Jozefovi ako patrónovi dobrej smrti.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Buď, kde si - Štěpán Smolen

Buď, kde si - Štěpán Smolen | Odporúčame | Scoop.it

Fantazijný a súčasne humorný príbeh o hľadaní stálosti v nestálej dobe. Skáčeme z miesta na miesto, zo vzťahu do vzťahu, z webu na web. Kniha vychádza z múdrosti púštnych otcov a poukazuje na nástrahy dnešnej doby.

 

Autorom knihy je Štěpán Smolen, ktorý pochádza z Českého Krumlova. V škole sa naučil zaväzovať si šnúrky ako posledný. Prijímačky na základnú školu urobil až na druhýkrát, vodičský preukaz na štvrtýkrát. Študoval na Ústave filozofie a religionistiky Filozofickej fakulty UK v Prahe. Pracoval ako ošetrovateľ v nemocnici Milosrdných sestier sv. Karla Boromejského v Prahe pod Petrínom. Vstúpil do seminára, vyštudoval Katolícku teologickú fakultu UK a stal sa kňazom v  litomerickej diecéze. Pôsobí v Mladej Boleslave

 

vyveska's insight:

Obľúbená kniha z pera mladého kňaza Štepána Smolena ponúka humorný príbeh o hľadaní stálosti v nestálej dobe.

V knižnom príbehu sa aj študent teológie necháva uniesť prúdom, až pokým nestretne záhadného starca, ktorý sa mu stane samozvaným sprievodcom na ceste. Nepripravený, ešte v pyžame a so zubnou kefkou v ruke je nútený podniknúť výpravu naprieč storočiami a kontinentmi až k púštnym otcom na Saharu, ale predovšetkým do vlastného vnútra. 

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

O márnotratnej dcére - Soňa Behúňová

O márnotratnej dcére - Soňa Behúňová | Odporúčame | Scoop.it

Soňa Behúňová

Narodila sa v roku 1953 v Čadci. Navštevovala Strednú všeobecnovzdelávaciu školu v Čadci. Zamestnala sa ako učiteľka. Druhú maturitu si urobila v odbore Učiteľstvo pre materské školy. Dvadsať rokov pôsobila v materských školách v Rakovej, z toho bola sedem rokov riaditeľkou. Životná cesta ju priviedla opäť k štúdiu. Popri práci učiteľky v ZŠ Rázusova v Čadci začala študovať na Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Teologickom kňazskom seminári v Nitre, kombináciu Náboženská a Etická výchova. V roku 1999 úspešne ukončila štúdium. V roku 2014 dostala Ocenenie za rozvoj vzdelávania a obetavú prácu v školstve v meste Čadca. Písaniu sa naplno venuje od roku 2015. Zapája sa do celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby Jurinova jeseň, kde získala čestné uznania v rokoch 2014-17 v poézii i v próze. 14. decembra 2018 jej vyšla kniha "O márnotratnej dcére", ktorá je v poradí tretím literárnym dielom autorky.

vyveska's insight:

Kniha O márnotratnej  dcére ponúka životopisné spomienky ženy s elastickým srdcom. Odkrýva v ňom svoje vnútro, zvlášť dar viery, ktorý jej sprostredkovali rodičia. Malá Sofia v deň svojho prvého svätého prijímania Ježišovi povedala:  "Vitaj, Pane Ježišu, v mojom srdiečku a nikdy z neho neodíď!".

Aj keď komunistická temnota zastrela na istý čas jej pohľad na Boha, Boh nestratil zo svojho pohľadu ju a jej srdce. Oslovujúca je najmä skúsenosť autorky zo znovu nájdenia Boha po skončení obdobia "púšte" v jej živote. Božie zavolanie prišlo po devätnástich rokoch a nastal láskyplný návrat márnotratnej dcéry do milosrdného objatia nebeského Otca.

more...
No comment yet.
Scooped by vyveska
Scoop.it!

Pôstny čas plný milostí - Mária Vicenová

Pôstny čas plný milostí - Mária Vicenová | Odporúčame | Scoop.it

Aj pôstny čas sa môže stať obdobím duchovných zázrakov, uzdravení a premien života, ak ho prežívame v Božej milosrdnej láske. Bojujme spoločne Pánov víťazný boj o  duše, rodiny, národ  a budúcnosť sveta.

vyveska's insight:

"Robte pokánie, lebo sa priblížilo nebeské kráľovstvo!" (Mt 4,17)

Táto aktuálna výzva Spasi-teľa ľudského pokolenia, žiaľ iba málo zasahuje duše a srdcia Božich detí. Akosi priveľmi  sa spoliehajú na vlastné zásluhy, či zásluhy Ježišovej smrti a tak potrebné pokánie "odbijeme" raz za čas v spovednici, no bez opravdivej ľútosti, bez snahy o zadosťučinenie, o nápravu života.

 

Táto brožúrka ponúka 15 dní modlitieb za rôzne oblasti života, v ktorých môže človek konať pokánie a tak zadosťučiniť za svoje hriechy i za hriechy proti daru života, hriechy proti božstvu Trojjediného Boha, hriechy proti pravde, hriechy proti čistote, za hriechy proti láske i za hriechy cirkvi.

more...
No comment yet.